Klart! - Spelschemat för Superettan omgång 1-12

Publicerad 2021-01-26 16:06
Superettan 1
​Datum och avsparkstider för omgång 1-12 i Superettan är nu fastställt. Samtliga matcher sänds på discovery+. Datum och avsparkstider för omgång 13-30 fastställs senare.


Datum och avsparkstid för Superettan omgång 1-12:


Omgång 1:

Lördag 10 april:
15:00 Falkenbergs FF – GAIS
15:00 Landskrona BoIS – IFK Värnamo

Söndag 11 april:
13:00 Akropolis IF – IK Brage
13:00 Örgryte IS – Östers IF
15:00 Jönköpings Södra IF – Vasalunds IF
15:00 Trelleborgs FF – Norrby IF

Måndag 12 april:
19:00 Västerås FK – AFC Eskilstuna

Tisdag 13 april:
19:00 GIF Sundsvall – Helsingborgs IF

Omgång 2:
Lördag 17 april:
13:00 AFC Eskilstuna – Akropolis IF
15:00 GAIS – Västerås SK
15:00 IK Brage – Falkenbergs FF
17:00 Vasalunds IF – Trelleborgs FF

Söndag 18 april:
13:00 Östers IF – Landskrona BoIS
15:00 IFK Värnamo – GIF Sundsvall

Måndag 19 april:
19:00 Norrby IF – Jönköpings Södra IF

Tisdag 20 april:
19:00 Helsingborgs IF – Örgryte IS


Omgång 3:

Lördag 24 april:
13:00 Trelleborgs FF – Örgryte IS
15:00 GIF Sundsvall – Norrby IF
15:00 IFK Värnamo – IK Brage
17:00 Östers IF – Falkenbergs FF

Söndag 25 april:
13:00 Landskrona BoIS – Akropolis IF
15:00 AFC Eskilstuna – GAIS

Måndag 26 april:
19:00 Västerås SK – Vasalunds IF

Tisdag 27 april:
19:00 Jönköpings Södra IF – Helsingborgs IF


Omgång 4:

Lördag 1 maj:
13:00 Norrby IF – Landskrona BoIS
15:00 Akropolis IF – GIF Sundsvall
15:00 Falkenbergs FF – IFK Värnamo
17:00 Örgryte IS – Västerås SK

Söndag 2 maj:
13:00 Vasalunds IF – IK Brage
15:00 Helsingborgs IF – AFC Eskilstuna

Måndag 3 maj:
19:00 Jönköpings Södra IF – Trelleborg FF

Tisdag 4 maj:
19:00 GAIS – Östers IF


Omgång 5:

Lördag 8 maj:
13:00 Landskrona BoIS – AFC Eskilstuna
15:00 Falkenbergs FF – Örgryte IS
15:00 Västerås SK – Jönköpings Södra IF

Söndag 9 maj:
13:00 Vasalunds IF – Norrby IF
15:00 IK Brage – Helsingborgs IF

Måndag 10 maj:
19:00 Trelleborgs FF – Akropolis IF
19:00 IFK Värnamo – GAIS

Tisdag 11 maj:
19:00 Östers IF – GIF Sundsvall


Omgång 6:

Lördag 15 maj:
13:00 Akropolis IF – Örgryte IS
15:00 GIF Sundsvall – Vasalunds IF
15:00 IK Brage – Norrby IF
17:00 Helsingborgs IF – Östers IF

Söndag 16 maj:
13:00 AFC Eskilstuna – Jönköpings Södra IF

Måndag 17 maj:
19:00 Västerås SK – IFK Värnamo

Tisdag 18 maj:
19:00 GAIS – Trelleborgs FF
19:00 Landskrona BoIS – Falkenbergs FF


Omgång 7:

Lördag 22 maj:
13:00 Norrby IF – AFC Eskilstuna
15:00 Örgryte IS – GIF Sundsvall
15:00 Jönköpings Södra IF – Landskrona BoIS

Söndag 23 maj:
13:00 Östers IF – IK Brage
15:00 Falkenbergs FF – Vasalunds IF

Måndag 24 maj:
19:00 Trelleborgs FF – Västerås SK
19:00 IFK Värnamo – Akropolis IF

Tisdag 25 maj:
19:00 GAIS – Helsingborgs IF


Omgång 8:

Lördag 29 maj:
13:00 Landskrona BoIS – Örgryte IS
15:00 Akropolis IF – Falkenbergs FF
15:00 AFC Eskilstuna – Trelleborgs FF
17:00 Norrby IF – GAIS

Söndag 30 maj:
13:00 Vasalunds IF – Östers IF
15:00 Helsingborgs IF – IFK Värnamo

Måndag 31 maj:
19:00 Västerås SK – IK Brage

Tisdag 1 juni:
19:00 GIF Sundsvall – Jönköpings Södra IF


Omgång 9:

Lördag 5 juni:
13:00 IK Brage – AFC Eskilstuna
15:00 Trelleborgs FF – GIF Sundsvall
15:00 Östers IF – Norrby IF
17:00 Örgryte IS – IFK Värnamo

Söndag 6 juni:
13:00 Vasalunds IF – Helsingborgs IF
15:00 Falkenbergs FF – Västerås SK

Måndag 7 juni:
19:00 Jönköpings Södra IF – Akropolis IF

Tisdag 8 juni:
19:00 GAIS – Landskrona BoIS


Omgång 10:
Lördag 12 juni:
13:00 AFC Eskilstuna – Falkenbergs FF
13:00 Västerås SK – Östers IF
15:00 Örgryte IS – Jönköpings Södra IF
15:00 Landskrona BoIS – IK Brage

Söndag 13 juni:
13:00 Helsingborgs IF – Norrby IF
13:00 IFK Värnamo – Trelleborgs FF

Tisdag 15 juni:
19:00 Akropolis IF – Vasalunds IF
19:00 GIF Sundsvall – GAIS


Omgång 11:

Lördag 19 juni:
13:00 IK Brage – Örgryte IS
15:00 Norrby IF – IFK Värnamo
15:00 Östers IF – AFC Eskilstuna
17:00 Vasalunds IF – Landskrona BoIS
17:00 Jönköpings Södra IF – GAIS

Söndag 20 juni:
13:00 Helsingborgs IF – Akropolis IF
15:00 Trelleborgs FF – Falkenbergs FF

Måndag 21 juni:
19:00 GIF Sundsvall – Västerås SK


Omgång 12:

Lördag 17 juli:
13:00 Akropolis IF – Norrby IF
15:00 GAIS – IK Brage
15:00 Landskrona BoIS – Trelleborgs FF
17:00 IFK Värnamo – Östers IF

Söndag 18 juli:
13:00 AFC Eskilstuna – GIF Sundsvall
15:00 Västerås SK – Helsingborgs IF

Måndag 19 juli:
19:00 Örgryte IS – Vasalunds IF

Tisdag 20 juli:
19:00 Falkenbergs FF – Jönköpings Södra IF

Kansliet
Md myclub sidokomp vasalunds hja rta
Md bli partner
Md fotbollslekis solna 2016
Md lekis annedal solhem
Md p sklovscamp 2021
Md klubbshopen
Md cuper
Md anma lan spelarko
Nyheter via RSS
Levererat av MyClub